Przemoc emocjonalna – w sidłach strachu, poczucia winy i odpowiedzialności!


Rodzaje szantażystów, z jakim Ty się spotykasz, jakim jesteś?
Poniżej przedstawię Wam cztery typy szantażystów, choć często jedna osoba może korzystać z zachowań dedykowanych różnym typom.

Szantażysta to nie jest chodzące zło! Jest o osoba pokrzywdzona, wewnętrznie poraniona, która chce osiągnąć swój cel. A jej cel (mój – nie mogę dopuścić do sytuacji gdy znów zostanę porzucona, zostanę sama) jest tak silny, że zupełnie nie dostrzega, że może krzywdzić bliskie osoby. Co nie jest usprawiedliwieniem. Bo kiedy nie dasz się wciągnąć w grę szantażysty, dasz mu sposobność aby dostrzegł prawdziwe źródło swego cierpienia.

 1. PROKURATOR
Osoby te działają jawnie, dokładnie nas informują czego oczekują i jakie będą konsekwencje kiedy nie zrobimy czego chcą. Prokurator wierzy dogłębnie dogłębnie słuszność swoich działań jako prawo i środek do realizacji swoich potrzeb.

– Maga być agresywni lub milczący.
– Swoją złość kierują wprost na Ciebie.
– Są władczy, chcą związku w którym to oni rządzą.
– Lekceważy twoje potrzebny i ignoruje twoje prawa.
– Są zdecydowani, budzą w nas lęk.
– Może wyrządzić krzywdę.

Życie z taką osobą to ciągły lęk. Relacja bazująca na strachu! Kiedy pojawia się zagrożenie dla szantażysty, że cię straci. Gdy chcesz uciec, zakończyć to, są w stanie grozić na wszelki możliwy sposób aby tylko uzyskać efekt. A strach jest przeogromny!

Relacja taka często zachodzi w kontaktach rodzic – dziecko. Gdzie szantażystą jest rodzic. Rodzice budzą w dzieciach ogromny strach, często nawet jako dorośli nie mają na tyle siły by powiedzieć DOŚĆ! Ponieważ noszą nieprzepracowany lęk przed porzuceniem przez rodziców, co uruchamia obawę przed utratą życia.

Życie w takim związku zmienia Ciebie, stajesz się kłębkiem nerwów. Możesz zacząć kłamać, ukrywać fakty, oszukiwać aby zachować pozory posłuszeństwa. Wszystko to w celu unikania kary. Im bliższy związek tym więcej do stracenia, większy lęk, większa podatność na manipulacje. Często jesteś w stanie dużo znieść aby uniknąć przeciwstawienia się takim osobom. 

Czym grożą?
Porzuceniem,  emocjonalnym odcięciem, odcięciem od pieniędzy lub innych dóbr, pozbawieniem domu, grożą również rosnąca złością, której jesteśmy celem. 

Przykładowe zdania:
– Jeśli wrócisz do pracy, to cię zostawię!
– Jak mnie zostawisz, to nie zobaczysz nigdy więcej dzieci!
– Jeśli nie przejmiesz rodzinnego interesu, to pominę cię w testamencie!
– Jak nie weźmiesz tych nadgodzin, zapomnij o awansie!

Prokurator niejawny…
Prokurator może też występować w formie bardziej pasywnej. Nie grozi tylko milczy i gniewa się, co jest równie mocne i obciążające. Jest to
 niewerbalne wyrażenie złości. Gdy szantażysta napotyka na sprzeciw, obarcza nas całą odpowiedzialnością za swoje uczucia. Kiedy czytałam poniższy fragment, płakałam 🙁 bo niestety ja tak się zachowywałam, nie rozumiejąc dlaczego.

Zazwyczaj im bardziej staramy się skłonić nadąsanego szantażystę by powiedział, o co mu chodzi, tym bardziej się zacina i wycofuje się przerażony perspektywą skonfrontowania się z nami czy z własną złością

 

 2. BICZOWNIK
Grożą, że jeśli nie spełnia ich prośby zadania coś sobie zrobią, zrujnują sobie życie lub zrobią sobie krzywdę. Będą smutni, nie będą mogli normalnie funkcjonować.

Jacy są biczownicy?
– Są to osoby o dużych potrzebach, jednocześnie bardzo zależne.
– Nie potrafią wziąć odpowiedzialności za własne życie.
– Wina za swoje trudności życiowe obarczają ciebie.
– Stawiają się w roli dziecka, którym musisz się opiekować.
– Przyklejają sobie etykietę człowieka bezradnego i słabego.

Swoje groźby kierują w miejsce, które najbardziej Cię zaboli. Wszystkie ich działania budzą ogromne poczucie odpowiedzialności w Tobie. Pamiętaj, że pozostanie w relacji z taka osobą nie uratuje jej przed samą sobą!

Przykładowe zdania warunkowe:
– Nie kłóć się ze mną, bo popadnę w depresję.
– Jeśli mnie zostawisz, zabiję się!
– Jeśli nie przestaniesz się z nim spotykać, to zrujnuję sobie życie!
– Jeśli będziesz odwiedzał rodziców, to mnie wykończysz psychicznie!
– Jeśli przestaniecie dawać mi pieniądze, będę zarabiać na ulicy!
– Jeśli nie będziesz spełniać moich próśb, znowu zacznę pić!

Osoby te są w stanie posunąć się do gróźb najbardziej przeraźliwych dla bliskich osób, że odbiorą sobie życie. Pamiętaj jednak, że nikt z nas nie powinien ponosić odpowiedzialności za życie innej dorosłej osoby! Pozostanie z osobą, która szantażuje nas w tak okrutny sposób nie spowoduje, że ją uratujesz. Należy pozbyć się złudzeń, że będziesz w stanie uratować taką osobę przed śmiercią, de facto z jej własnego wyboru. Nie jest możliwym uratować czy wybawić pogubionego człowieka od niego samego, bo to on stwarza dla siebie zagrożenie i jedynie on może je obalić.

 3. Cierpiętnicy,
mistrzowie w obarczaniu poczuciem winy, żądają i oczekują, że po pierwsze odganiasz jego potrzeby, a po drugie będziesz je zaspokajać i spełniał ich oczekiwania.

Jedynego wybawienia w trudnej sytuacji upatrują w Tobie. Uznają Ciebie za kogoś kto rozwiąże ich problemy. Żądają pomocy, a gdy jej nie udzielisz ból i zawód jaki im sprawiasz to tylko i wyłącznie twoja wina. Chcą abyś udowodnił im, że Ci na nich zależy. Cierpiętnik często sam nie jest świadomy własnych potrzeb, nawet jeśli jest to oczekuje, że się ich domyślisz. Oczekują, że będziesz czytał w ich myślach, bardzo rzadko mówią wprost czego pragną. Stawiają siebie zawsze w roli pokrzywdzonej, wymagającej pomocy i opieki ofiary. 

Przykładowe zdania:
– Nie dzwonisz do mnie, nie odzywasz się. Jak możesz tak traktować własną matkę?
– Jeśli mi nie pomożesz, wyrzucą mnie z pracy, tylko na Ciebie mogę liczyć!

Można by ich nazwać łagodną i bardziej subtelna formą TYRANA. Mimo, że wydają się być słabi, wcale tacy nie są. Ich zachowanie jest bardzo krzywdzące, potrafi zaskoczyć i głęboko ranić.

Cierpiętnicy mogą też być głośni i roszczeniowi. Chętnie opowiadają wszystkim wkoło jakie nieszczęścia ich spotkały, oczekując, że my to naprawimy. Zdają się być ofiarami okoliczności, a my mamy być ich wybawieniem, dopełnieniem ich szczęścia. Bo jeśli tylko spełnimy ich jedną prośbę ich życie cudownie się odmieni, jest to oczywiście złudne założenie. Bo po pierwszej prośbie nastąpi kolejna i kolejna. Sugerują, że gdy im nie pomożemy ich świat stanie się jeszcze bardziej szary, okrutny, bezlitosny, a może nawet czarny!

 4. Kusiciel,
Jest to najbardziej subtelny z szantażystów. Obiecują spełnienie twoich marzeń ale zawsze jest jakiś warunek. Jeśli zrobisz jak chce to… dostaniesz coś o czym marzysz, będziesz kochany, będziesz miał wszystko. Niestety zawsze jest jeśli… ale… Życie w wizji cudownych marzeń, niestety mocno warunkowych.

Co Ci obiecuje?
Może dostaniesz wymarzony przedmiot, pomoże ci finansowo, pomoże dostać awans, odnieść sukces? Być może obieca Ci nagrody emocjonalne… to za czym tęsknisz: miłość, bliskość, kochająca rodzina?

Jak każdy szantażysta, tak i kusiciel musi nas znać i widzieć jakie mamy marzenia, jakie fantazje i niespełnione potrzeby aby nas złapać, aby mieć na nas haczyk.

Cena jaka płacisz za tkwienie w takim układzie to spełnianie warunków, które naruszają twoje wewnętrzne ja. Pamiętaj, że oni obiecują wizję wyidealizowaną a nie coś realnego. Jakby pisali bajkę specjalnie dla Ciebie… a twoja potrzeba brania w tym udziału jest ogromna.

Zostaw komentarz...